Moderator: Designer

Locked
Author
User avatar
CornelusH
Vip
Vip
Posts: 623
Joined: Wed Mar 13, 2013 5:49 pm
Status:
Detinator Steam: Da
Message

Tutorial Photoshop : Setari avansate.

Post by CornelusH » Sun Mar 17, 2013 8:51 am

Pentru a intra in setarile avansate ale Smudge Tool-ului, apasati pe butonul evidentiat in imaginea de mai jos.

Image


In fereastra ce tocmai s-a descis, puteti sa va jucati cu setarile pana descoperiti una care se potriveste stilului vostru, eu voi incerca sa va prezint una din sutele de variante posibile.

1. Conteaza foarte mult ce bursh alegeti pentru a-l modifica. Alegeti ceva ce s-ar potrivi cu stilul vostru, ceva interesant si destul de “colturos” incat sa iasa ceva interesant.


Image


2. La Shape Dynamics regasim unele dintre cele mai importante(puternice) setari, asa ca urmariti cu atentie imaginea de mai jos.

Image


3. Urmariti cu atentie valorile din imaginea de mai jos pentru categoria Scattering.

Image


4. Dupa ce veti adauga setarile de la Other Dynamics, nu uitati sa bifati duap caz si casutele de la Noise si Smoothing. (Exemplu in imaginea de mai jos)

Image


Exemplu de aplicare
Smudge-ul intotdeauna se va aplica dupa ce veti strange toate resursele. Pentru ca asa puteti stabili mai usor directia, intensitatea, culoarea, modelul, etc. Mereu sa va uitati la render, el reprezinta un element foarte important, render-ul reprezinta centrul lucrarii, punctul de interes, asa ca smudge-ul aplicat pe langa el nu trebuie sa-l incurce ci din contra, sa-l evidentieze intr-un fel, sa-l ajute. Folositi indiciile ce vi le ofera render-ul pentru a gandi directia smudge-ului. (La fel si pentru culoare, orientati-va dupa hainele purtate/ culoare parului/ culoarea predominanta). Urmariti imaginea de mai jos pentru va face o ideea asupra directiei.


Image


Pentru a alege o imagine pe care sa aplicati smudge-ul (stock), trebuie sa va orientati tot in functie de culorile aflate pe render. Sau ceva de o saturatie apropiata. Cel mai sigur ar fi sa va faceti singuri un BG pe care sa aplicati ulterior smudge-ul. Pentru a combina culorile pe care le veti aplica voi cu Brush Tool (B), puteti folosi acest site: Combinatii de culori Photoshop.
Image

User avatar
Don't Mess With Me
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: Fri Mar 08, 2013 10:13 am
Status: LOVE FASTCS
Detinator Steam: Da
Location: Vaslui
Contact:

Re: Tutorial Photoshop : Setari avansate.

Post by Don't Mess With Me » Sun Mar 17, 2013 12:02 pm

frumos
Image

User avatar
Sebi Tvz
Moderator Global
Moderator Global
Posts: 506
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:24 am
Status: GooD --w
Detinator Steam: Da
Location: Craiova

Re: Tutorial Photoshop : Setari avansate.

Post by Sebi Tvz » Mon Mar 18, 2013 7:00 pm

Multumesc , !
Image

User avatar
IN LOVE
Membru
Membru
Posts: 276
Joined: Sat Apr 06, 2013 12:11 am
Status: Te iubesc .
Detinator Steam: Da

Re: Tutorial Photoshop : Setari avansate.

Post by IN LOVE » Sat Apr 06, 2013 12:44 am

Multumim frumos ..mai asteptam si altele !
Image

User avatar
DeadRun # FastCs
Membru
Membru
Posts: 247
Joined: Wed Apr 03, 2013 11:29 pm
Status: FastCs.Ro
Detinator Steam: Nu
Location: Iasi
Contact:

Re: Tutorial Photoshop : Setari avansate.

Post by DeadRun # FastCs » Mon Apr 08, 2013 2:53 am

Multumesc frumos :D Chiar acum am descarcat si eu un photoshop si as vrea sa invat sa umblu in el

User avatar
.-¬Sergiu·
Membru
Membru
Posts: 40
Joined: Sun Apr 07, 2013 11:00 pm
Status:
Detinator Steam: Da

Re: Tutorial Photoshop : Setari avansate.

Post by .-¬Sergiu· » Tue Apr 09, 2013 12:37 am

As putea spune interesant,dar totodata nefolositor,iti apreciez efortul..Bravo si multumim
Image

User avatar
junkfTw ;d
Designer
Designer
Posts: 109
Joined: Sat Mar 16, 2013 8:03 pm
Status:
Detinator Steam: Nu

Re: Tutorial Photoshop : Setari avansate.

Post by junkfTw ;d » Fri Apr 12, 2013 7:58 pm

Multumim !
:tc

Locked

Return to “Tutoriale Photoshop”