Moderator: MArian

Post Reply
Author
User avatar
MArian
Moderator
Moderator
Posts: 521
Joined: Thu Apr 04, 2013 5:01 pm
Status: Aiurea :-s
Detinator Steam: Da
Message

[Handbal]Cristian Gațu, după eliminarea Oltchimului

Post by MArian » Sat Apr 13, 2013 12:28 am

Image
Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Cristian Gaţu, a încercat să explice eliminarea dramatică a Oltchimului din semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, după 25-24 la Vezsprem, cu Gyor, în tur formația maghiară învingând la București cu 24-22.

"Îmi ling rănile după returul cu Gyor. Nici acum nu mă pot dezmetici. Dumnezeu ne bate pentru că l-am omorât pe Ceauşescu. Am pierdut calificarea în finală din cauză că noi, românii, suntem labili psihic. Şi nu vorbesc aici doar de handbal, ci de toate sporturile. Nu avem concentrarea necesară pentru a depăşi momentele tensionate.", a spus Gaţu, pentru adevărul.ro.

Preşedintele FRH a luat apărarea unor jucătoare criticate după meci pentru evoluția lor din returul cu Gyor: "Nu avem ce să-i reproşăm lui Manea, care a jucat impecabil. A dat acea pasă greşită, se întâmplă oricui. Nu putem să o scoatem ţap ispăşitor pe ea. La fel şi cu Bulatovici, am citit că lumea o suspectează că ar fi semnat cu Gyor. Haideţi să terminăm cu prostiile, e jucătoare profesionistă şi a dat cât a putut la Veszprem. Nu vânez vinovaţi, nu are rost să fac asta. Cert este că Gyor a jucat mai slab în retur şi ne-a dat speranţe.", a mai declarat Gaţu pentru sursa citată.

Șeful Federației le-a așteptat vineri la aeroport pe jucătoarele Oltchimului și le-a felicitat pentru evoluția din Ungaria. Gațu le-a spus handbalistelor că sunt șanse mari ca Oltchim să continue și anul viitor cu un lot foarte valoros și săs e lupte pentru Liga Campionilor.

Post Reply

Return to “Alte Sporturi”