Moderator: Designer

Locked
Author
User avatar
CornelusH
Vip
Vip
Posts: 623
Joined: Wed Mar 13, 2013 5:49 pm
Status:
Detinator Steam: Da
Message

Tutorial Photoshop : Cum se sterge un background

Post by CornelusH » Sat Mar 16, 2013 9:03 am

Stergerea backgroundului in Photoshop se poate rezolva in mai multe feluri si de obicei multi dintre utilizatorii Photoshop au tendinta de a rezolva prin cea mai simpla cale, insa de multe ori stergerea obisnuita prin selectare nu este suficienta si nu da nici rezultate prea bune. In acest tutorial vreau sa prezint metoda profesionala cum se taie o imagine, cum se scoate backgroundul de la o imagine care contine mai multe nuante de culori si selectarea obisnuita nu prea functioneaza.

Pasul 1: Deschidem imag inea cu care lucram si in fereastra Layers dam doua clickuri pe Background ca sa-l transformam intr-un Layer, deoarece Backgroundul altfel nu se poate taia.

Image


Pasul 2: Selectam utilitarul Magnetic Lasso Tool, apoi selectam partea imaginii pe care vrem sa stergem, as cundem de fapt – pentru ca nu vom sterge nimic cu aceasta metoda, numai vom ascunde partile pe care nu le dorim din imagine.

Image


Pasul 3: Adaugam un Layer Mask.
Din meniu alegem Layer –> Add Layer Mask –> Hide Selection. Prin ac est lucru vom ascunde partea selectata, dar se va intampla inca un lucru. Dupa ce am adaugat Layer Mask, culorile foregroundului si al backgroundului din paleta de culori se vor schimba la negru alb. De acum incolo, ca sa corectam orice greseala pe imagine, va trebui sa pictam, sa desenam cu aceste culori.
Daca desenam cu negru pe imagine, de fapt ascundem in continuare alte parti a imaginii. Acest lucru e valabil si invers. Daca pictam cu alb pe imagine, partile pictate cu alb se vor deveni iarasi vizibile. Astfel putem ajunge la o perfectiune totala a taierii din imagine pentru ca nu stergem nimic numai ascundem anumite parti, iar daca facem o greseala imediat o putem corecta rapid si usor.


Image


Poza inainte [cu background ] :

Image

Prima poza este cu background , iar a 2-a este fara !
Image

User avatar
Meitza
Membru
Membru
Posts: 152
Joined: Sun Mar 10, 2013 8:15 pm
Status:
Detinator Steam: Nu

Re: Tutorial Photoshop : Cum se sterge un background

Post by Meitza » Sat Mar 16, 2013 10:30 am

bravo

User avatar
Sebi Tvz
Moderator Global
Moderator Global
Posts: 506
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:24 am
Status: GooD --w
Detinator Steam: Da
Location: Craiova

Re: Tutorial Photoshop : Cum se sterge un background

Post by Sebi Tvz » Mon Mar 18, 2013 7:03 pm

Multumesc
Image

User avatar
IN LOVE
Membru
Membru
Posts: 276
Joined: Sat Apr 06, 2013 12:11 am
Status: Te iubesc .
Detinator Steam: Da

Re: Tutorial Photoshop : Cum se sterge un background

Post by IN LOVE » Sat Apr 06, 2013 12:45 am

Multumim frumos ..mai asteptam si altele !
Image

User avatar
junkfTw ;d
Designer
Designer
Posts: 109
Joined: Sat Mar 16, 2013 8:03 pm
Status:
Detinator Steam: Nu

Re: Tutorial Photoshop : Cum se sterge un background

Post by junkfTw ;d » Fri Apr 12, 2013 7:54 pm

Multumim !
:tc

Locked

Return to “Tutoriale Photoshop”